Badem - Teksas - Nonparyel ( Aşılı )

(Prunus amygdalus)

Tomurcuklar yaprak koltuğunda üçlü bulunur. Çiçekler yapraklanmadan hemen önce açar, sapsız veya hemen hemen sapsızdır, yapraklı sürgünlerde bulunmaz. Meyvenin bir yanı boydan boya olukludur, meyve çekirdeğinde de derin oluklar yer alır.


Bahardalı ( Japon Ayvası )

(Chaenomeles japonica)

İlkbaharın gelmesiyle ilk çiçeklenen süs bitkilerindendir.Kışın yaprak dökmelerine karşın baharda açan turuncu çiçekler dal üstlerinde muhteşem görünürler.Ortalama 1-1,5 metre boy yaparlar . Bol güneşli yerleri severler ve budanmak dan hoşlanırlar.


Bahçekül çiçeği

(Senecio cineraria)

Tüylü ve grimsi bir dokusu,özellikle kaya bahçelerine çok yakışır ve herdem yeşil yaprağı vardır.40 - 80 cm. kadar boylanabilen yarı çalı formunda çok yıllık bitkilerdendir.Kül çiçeği bitkisi,bol güneşli,ılık ve sıcak ortamları severse de yarı güneşli yerlere de dayanabilir. Kuru ve çok nemli olmayan toprakları yeğler. Bitki, az olarak ama sık sık sulanmayı ister.


Begonvil - Gelin Duvağı ( Sarılıcı )

(Bougainvillea spectabilis)

Begonvil,mor,beyaz,pembe ve kırmızı renkte çiçekleri olan,tırmanıcı özellikte ve ağaçsı bir bitkidir.Güneşi sever.Hastalık ve böcek barındırmaması önemli bir özelliğidir.Ilıman iklim bitkisi olduğundan kışı soğuk geçiren yörelerde iç mekanda yetiştirilebilir fakat havasız kaldığı takdirde çiçeklerini dökecektir.Mekanın düzenli olarak havalanmasına dikkat edilmelidir. Süzek bahçe toprağını tercih eder.Eğer çok sulanırsa çiçeklerini döker


Begonvil - Gelin Duvağı ( Bodur )

(Bougainvillea)

Hızlı büyüyüp bol bol çiçek açmasıyla sevilen bir Akdeniz bitkisidir.Begonvil, hızlı büyümesi 23 - 35°C derece sıcaklarda olduğundan dolayı ve susuzluğa dayanıklı olduğu için Akdeniz kıyı kesimlerine çok iyi uyum sağlar.Çiçek açması yeni yan dallarda olduğu için daima düzenli budamalar yapılmalıdır.


Berberis (Kır.yap.hanım tuzluğu)

(Berberis thunbergii atr.)

Her dem yeşil veya yaprak döken çalılar olup yaklaşık 450 türü vardır. Kuzey yarı kürenin her bölgesinde yetişen bu bitkiler aynı zamanda Kuzey ve Tropik Afrika ile Güney Amerika orijinlidir. İyi drene edilmiş toprakları tercih eder, kayalık topraklarda da yetişir. Dona dayanıklı bitkilerdir. Yaprak renklerinin güzelliğinden dolayı tercih edilir. Budamaya uygun olup çit bitkisi olarak da kullanılabilir.


Berberis - Bodur (Bodur hanım tuzluğu)

(Berberis thunbergii atr.'Nana')

Mayıs ayında açan çiçekleri sarı renklidir.Orta hızda büyür.Yoğun saçak kök sistemi geliştirir.İyi drenajlı, rutubetli, kumlu ve balçık topraklarda iyi gelişir.Kuru, tuzlu, asidik ve ağır killi topraklara da uyum gösterir.Kireçli topraklardan hoşlanmaz.Tohum ve çelikle üretilir.Grup teşkilinde veya soliter olarak kullanılır.Çit tesisi için uygundur.Hava kirliliğine dayanır.


Bambu

(Bambusa oldhamii)

Bambu rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.Toprağın süzek olması önemli. Asidik toprak severler. Kabuk parçaları eklemek toprağı açmak ve bambu büyürken kök ve rizomların durdurmaya yardımcı olmak açısından yararlı olacaktır. Ayrıca toprak üstü malçlama yapılmalı.