Gravilla ( Çalı )

(Grevillea rosmarinifolia)

Herdemyeşil çalılardır.Ilıman ve nemli bölgeler istedikleri ortamlardır.0,5-1,5 metre boy yapabilmektedirler.Güneşli alanlarda büyür.Yaprakları iğneli,batıcıdır.İbreleri üzerinde kış sonundan yaz başına kadar pembe renkte çiçekleri ilgi çekicidir. Denize çok dirençli,asitli veya nötr toprakları isterler.


Gladiçya

(Gleditsia Triacanthos)

Kışın yaprağını döken kalın dallı,dağınık tepeli ağaçtır.40-45 metreye kadar boy yapar.Yaprakları tüysüdür.Sürgün verme özelliğine sahiptir.Hızlı büyür,budamaya elverişli olduğundan canlı çit olarak bağ bahçe etrafında yetiştirilir.Yeşil renkli çiçekleri 4-5 cm uzunluğunda salkım vaziyetindedir.Meyveleri uzun boylu 3 cm enindedir.Üretilmesi tohum ile olur.


Gravilla ( Ağaç )

(Grevillea robusta)

Hızlı büyüyen,tek gövdeli bu ağaç türü genellikle 20-30 m yükseklik ve yaklaşık 80 cm çap yapabilmektedir.Ilıman iklim bitkisidir.-8 derecelere kadar dayanıklıdır.Toprak ve su isteği kanaatkârdır.


Gaura

(Gaura lindheimeri)

Akdeniz iklimine en uygun bitkilerdendir.Yazın kurak sıcağında bile susuzluğa dayanıklıdır.Kışa dayanıklılık bakımından yurdumuzun karasal iklimli bölgelerine de uygundur.Nötr ve alkalinli toprakları sever.Gaura bitkileri türüne göre ilkbahar başında veya ortasında çiçeklenmeye başlar,sonbahara kadar devam eder.Kısa boyu çalı türü bitkilerdir..


Gül ( Sarmaşık )

(Rosa rampicantii)

Yaprak döken sarmaşık güller boyuna uzayarak 7-8 metreye ulaşabilirler.Bol güneşli yerlerde çiçek kalitesi ve sayısı artan sarmaşık güller bahara girerken budanmalı ve kalitesiz dallar bitki bünyesinden uzaklaştırılmalıdır.


Gül

(Rosa sp.)

1-1,5 m boy,0,80-1 m çap yapabilirler.Türüne göre yazın açan sayısız renkte kokulu çiçekleri vardır.Yeşil yapraklarını kışın dökerler.Ağır topraklarda da iyi gelişme gösterir.6,8-7 nötr topraklarda iyi sonuç verir.Güneşli ve yarı gölge yer ister.


Gül ( Minyatür )

(Rose x moschata)

MİNYATÜR GÜLLER,Saksıda yetiştirmek için en iyi tür cüce güllerdir.Hemen her toprakta yetişebilmektedir. İlkbaharda üst dallardan kesip ekilirse,kolayca köklenip büyürler hatta sonbahara çiçek bile açarlar.Bunların tek kusuru kokusuz olmalarıdır.Ama bütün yıl çiçek açarlar.Camekanlı bol güneşli balkonda kışında çiçek açarlar.Uzun yıllar yaşarlar.Çeşitli renklerde olabilirler.


Gül ( Baston )

(Rosa sp.)

Büyük çiçekli veya çiçek demetli güllerin ya da minyatür güllerin varyetisinin yabani bir gül gövdesine seçilen yükseklikten aşılanmasıyla elde edilir.Genellikle aşı yüksekliği 60-90-120 ve 140 cm şeklindedir.2-3 sene içerisinde gerçek bir gül ağacı olurlar.Yalnız başlarına ya da öbekler halinde gül bahçesinin ortasında ve yol boyunca çok etkileyicidirler.


Gülibrişim

(Albizia julibrissin)

Ülkemizde denize kıyısı olan tüm yerlerle iklimi ılık olan heryerde yetişir.Vatanı Asya'nın tropik bölgeleridir.İran'dan Japonya'ya kadar geniş bir alana yayılır.Sıcağa ve kuraklığa dayanıklı ağaçlardır.


Güvey Kandili

(Koelreuteria paniculata)

10 m. boylarında ağaç halinde bir türdür.Yapraklar tek tüysü,yaprakçıklar 7-15 adet kenarları dişli ya da lopludur.Çiçekler canlı sarı renkte,dik duran bir bileşik salkım (Panikula),meyve 3 gözlü bir kapsüldür.Tüysü yapraklar sürgün çok güzel dekoratif bir görüntüsü vardır.Güneşli ve geçirgen toprakları sever. Minimum sıcaklık isteği -5° 'dir.Vatanı Çin, Japonya ve Kore'dir.Ülkemizde süs bitkisi olarak değerlendirilir.