Kanna

(Canna İndica)

Her çeşit toprakta rahatlıkla yetişebilmektedir. Ancak kumlu ve gübreli topraklardan daha çok hoşlanır.Değişik görünüşte güzel büyük açık yeşil çiçeklidir. Haziran aylarından sonbahar kadar çiçekli kalır.


Karaağaç

(Ulmus Campestris)

Nemli topraklarda ve nehir kenarlarında iyi yetişir. Kökleri derinlere gider. En fazla 500 sene yaşayabilir.Gövdeleri kalın ve pürüzlü bir kabukla kaplıdır. Dalları aşağı doğru eğiktir. Meyveleri kanatlı ve fındıksıdır.


Karabiber

(Schinus Molle)

Humusca fakir kumlu, kumlu balçık, derin, verimli toprakları sever.Sıcaklık istekleri yüksek,Donlara karşı duyarlı ve bolca güneş ışığına ihtiyaç duyar


Kartopu (Herdem yeşil)

(Viburnum tinus)

Ilıman iklimlerde Humuslu Verimli, derin topraklar.Güneş ışığını sever yarı gölgeye dayanıklıdır.Denizden esen tuzlu rüzgârlara ve gölgeye dayanıklıdır. Kışları ılıman yerlerde iyi yetişir, soğuklara az dayanıklıdır.


Karabaşotu (lavanta)

(Lavandula dentata)

Hızlı gelişir.Yaygın kök sistemi geliştirir.Hafif kuru, tuzlu topraklar ve sahil arazilerde yetişmesi uygundur.Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak, grup halinde veya soliter olarak kullanılır.Çit bitkisi olarak da kullanılmaya uygundur.


Katalpa

(Catalpa bignonioides)

Toprak isteği bakımından fazla seçici değildir. Yüksek nem ve kuvvetli toprakları sever. Aydınlık yerlerden ve ılıman iklimlerden hoşlanır. İlkbahar donlarından etkilenir. Yapraklarının büyük olması nedeniyle fazla rüzgârlı yerlerden hoşlanmazlar.


Katır tırnağı (Çalı)

(Spartium Jenceum)

Tam güneş, ılıman iklim ister. Ağır donlardan zarar görür. Fakır, kurak kumlu topraklarda yetiştirilir. Sulama ve gübrelemeye ihtiyaç yoktur. Çiçeklenme mevsimi ilkbahar ve yazdır.


Katır tırnağı (Kaz Ayağı)

(Spartium Jenceum)

Tam güneş, ılıman iklim ister. Ağır donlardan zarar görür. Fakır, kurak kumlu topraklarda yetiştirilir. Sulama ve gübrelemeye ihtiyaç yoktur. Çiçeklenme mevsimi ilkbahar ve yazdır.


Kauçuk

(Ficus elastica robusta)

Kauçuk bitkisi rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.Kauçuk ağacı bitkisi rüzgârdan ve hava akımından korunmalıdır.Zengin ve organik içeriği yüksek topraklarda iyi gelişir


Keçi Boynuzu

(ceratonia siliqua)

Sıcak ve ılıman iklim koşullarında yetişir. Nem isteği azdır. Deniz havasına ve kuraklığa dayanıklıdır.Kurak, kalkerli, fakir, sığ ve taşlı topraklarda yetişir, iyi drenajlı, periyodik olarak gübrelenen topraklarda iyi yetişir.Donlara duyarlıdır.


Keçi Sakalı (İspirye)

(spiraea x vanhouttei)

Kuraklıktan hoşlanmaz. Rutubetli yerlerden hoşlanır. Fazla suyu severler.Fakir topraklarda rahatlıkla yetişmektedirler. Güneşli yerlerde yetiştirildiklerinde, kuru mevsimde, mutlaka sulanmalıdır ve her sonbaharda yaprak malçı verilmelidir.


Kekik

(thymus serpyllum)

Soğuklara dayanabilen bir bitkidir. Toprak yönünden fazla seçici değildir. Killi taban arazilerde daha iyi gelişir.


Kelebek Çalısı

(Buddleia davidii)

Güneşli sıcak yerlerde, yamaçlarda ve ılıman kuşaklarda iyi gelişir. Soğuk iklim şartlarında kışın korunmaya ihtiyaç duyar. Kuraklığa ise oldukça dayanıklıdır.Normal bahçe toprağı ile hafif kumlu, yarı nemli topraklarda vejatasyon döneminde sık sık sulandığında iyi gelişir.


Kelebek Ağacı (Orkide)

(bauhinia variegata)

Tropikal- Subtropikal iklim ağacıdır.Tam güneşli yerlerde iyi gelişir, hafif gölgeyi tolore eder.Kumlu, tınlı, çakıllı, iyi drene olan, asidik (pH 5.5 - 6.5) karakterli topraklarda iyi gelişir.


Kısmet Ağacı

(clerodendron thomsoniae)

Organik maddece zengin, hava kapasitesi yüksek, rutubetli, kumlu toprakları tercih eder.Tam güneş-kısmi gölge, ılıman iklim ister.Işık sever


Kartopu (Yaprak döken)

(Viburnum opulus)

Kirli hava şartlarına dayanıklıdır.Özellikle çiçeklerinden dolayı park ve bahçelerde grup veya soliter olarak kullanılır.Yazın yeşil,çalı formundaki bitkilerdir.Ülkemizde Marmara Bölgesi’nde doğal olarak yaşar.Dikine büyüyen bir forma sahiptir ve 3–4 m boy yapar.Yaprakları uzun yumurta biçiminde,10–12 cm uzunluğunda ve kenarları sık dişlidir.Çiçekleri şemsiyemsi,bileşik salkım kuruluşunda,10 cm çapındadır.Çiçekler mayıs-haziran ayında açar ve beyaz renklidir.


Kartopu (İthal)

(Viburnum lucidum)

Her dem yeşil bitkilerdir. Parlak, geniş, uzun gösterişli yaprakları vardır. Hızlı gelişimi ve budamaya çok elverişli olması nedeniyle çit oluşturmak için idealdir.


kriptomerya

(cryptomeria japanica)

Serin, derin, verimli ve nemli, humuslu toprakları sever. Daha az bir gelişme göstermekle beraber kumluklarda ve az verimli topraklarda da yetişir. Tuzlu topraklar ve sahil arazide yetiştirmeye uygundur.


kızılcık

(cornus florida)

Toprak bakımından fazla seçici değildir. Orta bünyeli, derin ve geçirgen topraklarda daha iyi gelişir ve iyi meyve verir.Kızılcık meyveleri sıcakta çabuk olgunlaşır, irileşir, verim artar.Kızılcık yetiştiriciliğinde su, en belirgin ve sınırlayıcı faktördür. Mutlaka su ister.


kızılçam

(pinus brutia)

Kanaatkar bir ağaçtır. Toprak türü ayırmaz.Kuraklığa dayanıklı olup ılık kışlar ister.


kuşdili (biberiye)

(Rosmarinus officinalis)

Kumlu, balçıklı toprakları sever, ılıman iklim bitkisidirBahçede güneşi iyi alan hafif nemli bir yerde yetiştirmek mümkündür.


kuşkonmaz

(asparagus myriocladus)

Kuşkonmaz, yer fıstığından başka hemen hiçbir kültür bitkisinin yetişemediği kadar hafif karakterli topraklarda başarıyla yetiştirilir.


kordilin

(Cordyline Australis)

Besin düzeyi yüksek topraklarda yetişir.Ayrıca, hacim olarak 2 kısım tınlı toprak,2 kısım turba,1 kısım yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.Gelişme döneminde ortalama 18-24C sıcaklıkta, kışın 15-18C sıcaklığa gereksinim gösterir.


kufeya

(Cuphea hyssopifolia)

güneş almayan aydınlık yerlerden hoşlanır. Hafif gölgeli yerleri sever ama daha koyu gölgeli yerlerde bitki zayıflar ve bitkinin görüntüsü pek hoş olmaz.Her tür toprakta yetişir.Haftada bir sulanma ister. Sürekli kuraklığa pek dayanamaz.


Kiraz (Süs)

(prunus avium plena)

Her türlü toprakta yetişebilir. Özellikle su tutmayan kireçli toprakta.Yarı gölgeden tam güneşe her yerde gelişebiliyor. Rüzgardan korunaklı ortam, çiçeklerin korunmasını sağlayabilir.


Karaçam

(Pinus nigra)

Anakayası kalker olan kireççe zengin topraklarda daha iyi gelişir.Işık ağacıdır.


Konik Ladin

(Picea conica)

3 m.'ye kadar boylanabilen, 2 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, konik ve zarif yapıda, ağaççık veya ağaç formlu bitkilerdir.Çok sıkı bir doku oluşturur.Işık bitkisidir.Çok yavaş büyür.Tüm Anadolu'da yetişebilmekle beraber Kıyı Ege ve Akdeniz'in tropik ve subtropik iklim kuşağına adapte olamayarak deforme olur. Park ve bahçe düzenlemelerinde peyzaj onarımı ve zarif formu nedeniyle tercih edilir. Soliter ya da küçük gruplar halinde kullanıma uygundur.