Orman Sarmaşığı

(Hedera helix)

Duvarlar, kayalar ve ağaçlarda uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30 metreye kadar boylanabilen herdem yeşil bir bitkidir. Dikey yüzeylerin bulunmadığı koşullarda yerde yetişmektedir. Ağaç kabukları ve kayalara vantuz biçimindeki kısa yapışkan kökçükler yardımı ile tutunabilmektedir. Gövde ve yaprakları ise çevrede bulunan cisimlere sarmal şeklinde dolanarak bitkiye destek sağlamaktadır. Yapraklarının uzunluğu 4-8 cm eni ise 3-10 cm arasında değişir.


Okaliptus

(Eucalyptus)

Sürekli yeşil kokulu yaprakları ve kokulu çiçekleri vardır.Sulak toprakları sevdiğinden bataklık kurutmak içinde kullanılır.


Oya

(Lagerstroemia indica)

Kumlu, killi, balçık ve bol gübreli topraklarda iyi gelişir. Fazla rutubeti sevmez. Toprağın iyi drenajlı olmasını ister. Kireçli topraklarda kloroz görülür. Azotça fakir topraklarda da yetişebilir.


Ortanca

(Hydrangea macrophylla)

Çoğu dış mekanı süsleyen çiçekli bitki muhteşem çiçekleri ile ünlüdür.Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.Kış aylarında ortancanın bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir.