Badem - Teksas - Nonparyel ( Aşılı )

(Prunus amygdalus)

Tomurcuklar yaprak koltuğunda üçlü bulunur. Çiçekler yapraklanmadan hemen önce açar, sapsız veya hemen hemen sapsızdır, yapraklı sürgünlerde bulunmaz. Meyvenin bir yanı boydan boya olukludur, meyve çekirdeğinde de derin oluklar yer alır.


Ceviz ( Çeşit )

(Juglans nigra)


Dut ( Aşı Beyaz )

(Morus alba)

Ömrü uzun olan dut ağacı,yoğunluğundan dolayı iyi gölge veren bir ağaçtır.Çok zengin bitki örtüsü olan ve yaşı ilerledikçe yumrulu bir görünüm alan dut ağacı bahçede özel bir yeri vardır.Ağacın "şemsiye" şeklini alması için,her kışın sonunda oldukça sert bir budama yapılmalı.-10/-15°C' ye dayanıklı olduğu belirtilmiş ise de, aslında o yaklaşık -20°C'ye düşen sıcaklılara da gayet iyi dayanmaktadır.


Dut ( Çınar Yapraklı )

(Morus 'Platanifolia')

Morus alba’nın aşılanmasıyla elde edilen yaprak döken bu bitkiler hızlı büyür ve güneşli ortamları sever.Koyu yeşil renkli yaprakları 20-25 cm uzunluğa erişir.Nisan gibi çiçeklenir.Toprak istekleri bakımından seçici değillerdir.Tuza dayanıklılığı deniz kenarlarına da dikilmelerini uygun kılar.


Dut ( Siyah )

(Morus nigra)

10-13 metreye kadar boylanabilen, Asya kıtasına özgü bir dut türüdür. Yapraklar 10-20 cm uzunluğunda ve 6-10 cm genişliğinde, alt yüzeyi tüylü, üst yüzeyi pürüzlü ve kısa sert tüylüdür. Yenebilen meyveleri koyu mor ya da hemen hemen kara renkli, olgunlaşınca 2-3 cm uzunluğunda çok sayıda bileşik meyveden oluşur.


Elma (Süs)

(Malus floribunda)

Elmalar tınlı, tınlı kumlu geçirgen topraklarda iyi gelişirler.En yüksek değerde çiçek ve meyve verimi için tam güneş alan yerlere dikim yapılmalıdır.


Erik (Süs)

(Prunus cerasifera)

Mart-nisan aylarında yapraklanmadan önce açan beyaz çiçekleri ve kırımızı renkli meyveleri olan bir türdür. İyi drenajlı nemli topraklı ve güneşli yerlerde iyi gelişir.


İğde

(Elaeagnus angustifolia)

Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda dahi yetişir.Yaz kış yeşildir ve yapraklarını döker.Ilıman iklimi seven iğde çok güneş, hafif gölge sever. Toprak seçmez.


Keçi Boynuzu

(ceratonia siliqua)

Sıcak ve ılıman iklim koşullarında yetişir. Nem isteği azdır. Deniz havasına ve kuraklığa dayanıklıdır.Kurak, kalkerli, fakir, sığ ve taşlı topraklarda yetişir, iyi drenajlı, periyodik olarak gübrelenen topraklarda iyi yetişir.Donlara duyarlıdır.


Kiraz (Süs)

(prunus avium plena)

Her türlü toprakta yetişebilir. Özellikle su tutmayan kireçli toprakta.Yarı gölgeden tam güneşe her yerde gelişebiliyor. Rüzgardan korunaklı ortam, çiçeklerin korunmasını sağlayabilir.


Nar

(punica granatum)

Nar toprak isteği bkımından fazla seçici değildir. Silisliçakıllı, kumlu, kireçli, killi ve ağır killi gibi çeşitli toprak tiplerinde nar yetiştiricili yapılabilmektedir. Tuzluluğa orta derecede dayanıklıdır.Toprak alkali veya asit olabilir. Bazı meyvelerin aksine aşırı toprak nemine dayanıklıdır.


Şeftali (Süs)

(Prunus persica)

Ilıman iklimi seven bir bitkidir.Dona karşı dayanıksızdır.En iyi sıcak iklimlerde yetişir. Bol sulu ve tatlıdır.


Yenidünya

(Eriobotrya japonica nespola)

Yenidünya yetiştiriciliği için iyi drene edilmiş, derin, organik maddece zengin, killi-kumlu, gevşek, reaksiyonu nötr topraklar tercih edilmelidir.


Zeytin

(olea europaea leccino)

Zeytin, çok seçici olmamakla birlikte kalkerli-kumlu, besin maddelerince zengin, PH‟sı 6–8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1 m‟den yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır.