Bambu

(Bambusa oldhamii)

Bambu rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.Toprağın süzek olması önemli. Asidik toprak severler. Kabuk parçaları eklemek toprağı açmak ve bambu büyürken kök ve rizomların durdurmaya yardımcı olmak açısından yararlı olacaktır. Ayrıca toprak üstü malçlama yapılmalı.


Japon Şemsiyesi

(Cyperus Albostraitus)

Sıcaklık isteği 18-25C arasındadır. Optimum gelişme sıcaklığı 10-25C olan yerlerde bulundurulabilir. Kış aylarında ise sıcaklık 12-15 C olmalıdır. Bulunduğu yerde sıcaklık 13 derecenin altına düşünce bitki etkilenmeye başlar, 10 derecenin altındaki sıcaklıkta ölür. Yüksek orantılı nem ister. Yarı gölge veya gölge yerlerde yetişir. Doğrudan güneş ışığı almamalıdır,


kordilin

(Cordyline Australis)

Besin düzeyi yüksek topraklarda yetişir.Ayrıca, hacim olarak 2 kısım tınlı toprak,2 kısım turba,1 kısım yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.Gelişme döneminde ortalama 18-24C sıcaklıkta, kışın 15-18C sıcaklığa gereksinim gösterir.


Saz (Pampas)

(cortaderia selloana)

Nemli veya yarı nemli, kumlu balçıklı topraklardan hoşlanır. Doğrudan güneş alan bir yere dikilmesi iyi olur. Çit bitkisi olarak da kullanılabilirler.